egedesonses.com
Reklam

Bergama Savunması

Bergama Savunması
18 Haziran 2017 - 21:14 'de eklendi ve 164 kez görüntülendi.
Reklam

Haziranla biter Bergama’nın gündemi. Bomboş kalır sokakları. Biraz arastada, biraz Çınarlı kahvede, üç kahvelerde, Maltepe’de öbek, görürsünüz insanları çınar ağacının gölgelerinde. Onlarda ya emekli, ya işsiz takımıdır. Veya akşamüzeri tarladan gelmiş yorgunluk kahvesini veya çayını içmeye gelenlerden başkaları değildir.
Sandalyesini dükkânın önüne atmış adam müşteri beklese de boşuna. AVM’ler anassını belliyor esnafın. Vergimi, kiramı nasıl öderim’in hesabını yapıyor. Çarşıya çıkıp Cumhuriyet Meydanına varsan kim var kim yok diye, sırtını sütuna dayamış elinde kitap okuyan Galen Hekimden başkasını göremezsiniz.
Çarşıda bir öte, bir beri giden, görebileceğiniz sadece araçlar, bol bir trafik karmaşası. Bereket ki çarşı içindeki tangırtı kesildi. Çamlı parkta, bedava kanepelerde çam ağaçlarının gölgesinde akşamı nasıl edebilirim diye bekleyen üç beş kişi görebilirsiniz sadece. Kimi uyuklar kimi çekirdek çıtlatır durur.
Oruçlular, Cami gölgelerinde sohbet eder ezan saatini beklerken. Bir tek akşamüzeri Fırın önlerinde kısa pide kuyruklarını görebilirisiniz. Ramazan dolayısıyla kapatılan birçok lokanta yerini üç beş lokantaya bırakır. Onlarda da bilinen yemekler. Turisti bırak normal insanları bile görmek zor. Hadi gelin gari Bergama boşaldı sizi çağırıyor.
Tuvaletleri resmi daire gibi çalışır. Sabah 9 akşam 5 kapanıp açılır. Turizm şehriyiz ya Avrupa standartlarını uyuyoruz herhalde. ÜNESCO şehri olduk ya belki de ondan. Bu bugünün meselesi değil yılların vurdumduymazlığıdır.
Yaz ayı gelince sessiz kalan koca bir şehir. Kimi yazlığına göçer, kimi ovaya. Sen istediğin kadar Tarih Turizm, Kültür de. Ne yapacaksın turisti getirip te. Gelse garibim aç kalacak Bergama’da.
Bergama’nın köy yolları delik deşik olmuş, ne yaya gidebiliyor ne araçlar bunun niçin yapılamadığını sorguluyor ve halkı savunuyorum. Hele kazılmış kaderine terk edilmiş aylardır yapılmayı bekleyen kaldırımlar neyin nesidir kimin işidir, anlamadım gitti. Gıda imalatı yapan firmaların yıllardır denetlendiğini ise hiç göremedim. Bir gün ekmek aldım çamur gibi hamur satmışlardı. Bergama halkı adına sorguluyorum. Ey, siyasi vekiller partilerde işiniz ne? Gelecekseniz seçildiğiniz gibi halkın arasına gelin. Sağlıkçılar nerede, Zabıta nerde? Asli görevlerini neden yapmazlar?

Etiketler :
ReklamReklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER