egedesonses.com
Reklam

MUTABIK MIYIZ?

MUTABIK MIYIZ?
06 Haziran 2017 - 10:47 'de eklendi ve 390 kez görüntülendi.
Reklam

 

Mutabık mıyız? Sorusuna Evet mutabıkız cevabı alıp sevinen insanlarız biz J

Ba/Bs mutabakatlarını yapmak ödemli. Peki nedir Ba/Bs. Çoğu mükellefin bilmediği varlığından bile haberdar olmadığı Ba/Bs formları; 5.000 tl yi aşan aylık alış ve satışların gelirler idaresine beyanname alış(Ba) beyanname satış(Bs) olarak bildirilmesidir.Bu bildirimden sorumlu mükellefler bilanço hesabına göre defter tutanlar olup, serbest meslek ve işletme defterleri için bir yükümlülük yoktur.

Zamanında bildirilmezse, yada eksik bildirilirse mükellef 1.400 tl özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalır. O yüzden ödemlidir mutabık kalmak.

Tek taraflı bir çalışma yeterli olmaz, bazen mükellef (esnaf) aldığı 30.000 lik faturayı semenin altında unutur. Bahanesi boldur fatura postada kayboldu(?), arabada kaldı vs. Bazen de parça parça kesilen yekününde beş bini aşan faturalar olabilir. Bu yüzden ön muhasebenin veya esnafın kendisinin de dikkatli özverili olmasında yarar vardır.

Bir Ba/Bs mutabakatında firmanın telefonundan muhasebeye ulaşmak için aradığımızda ola ki muhasebeyi gerek kalmaz diye benim eleman sormuş ‘ ba/bs mutabakatı için aramıştım. Karşıdan bir beyefendi : Efendiiim o nedir? Bizim kız büyük bir özveriyle tek tek anlatır.  Beyefendi : Kızım o kadar bilgim olsa kasap olmazdım sen en iyisi bizim muhasebeyi araJ ’

Muhasebesini ararız beyefendi işletme defteriymiş.

Kim bilir bunun gibi ne tebessüm ettiren bizlere o iş yoğunluğunda güldüren olaylar olmuştur. Muhasebecilere sorup derlesek mizah kitapçığı çıkacağından eminim.

Herkese hayırlı haftalar bol kazançlar diliyorum.

Mali Müşavir

Saynur Örün

 

 

Etiketler :
ReklamReklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER